BAREVNÉ VARIACE 

Původ a historie

Vysvětlení barevné rozdílnosti nalezneme právě již v historii vzniku původního plemene, Yorkshire terrier.  Známými příbuznými předchůdci barevných yorkšírských teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér, west higland white teriér  a o jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Yorkšírský teriér byl uznán v anglickém Kennel Clubu jako samostatné plemeno roku 1886. V roce 1898 byl založen Yorkshire Terrier Club. Následoval mohutný rozvoj plemene a neuvěřitelná jeho popularita. Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu.

Jak lze již z původních předchůdců tohoto plemene vyčíst, yorkshire teriér byl šlechtěn z několika různých plemen s různým genetickým základem. Párováním jedinců s bílými znaky vyšlechtili manželé Biewerovi tříbarevného yorkshire teriéra, jehož vznik byl zapsán v Německu v roce 1984 pod názvem Biewer yorkshire terier ála Pom Pon. Jak lze přepokládat, souvisejíce šlechtěním tricolor se objevilo zbarvení Golddust (zlaté, zlatobílé a bílé), jenž nechala zapsat paní Kirsten Maria Sanchéz v Německu, Chocolate (hnědé) přicházející do Evropy z USA, posléze Biro (hnědobílé) v Maďarsku a nevyjímaje ojediněle početnou mutací a to Lila (hnědá ředěná modrou), taktéž z USA a také genotyp Merle na všech barevných odstínech, o jehož uznání se zasloužila Inka Cibulková, ČR. Tak řka jistotu nevmíseného dalšího plemene však vždy provází jeho barvě nadřazené pálení, tedy Tan, avšak není vyjímkou se setkat s barevným YT bez pálení.

Celý vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha. Pravý terierský temperament , pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal Barevný yorkshire Terier tolik žádaným společníkem a průvodcem dnešního člověka.

Plemeno Colorful yorkshire terrier je zatím velice mladé a ve většině případech nevyvinuté. Jak napovídá již původ, v Evropě je rozšířenější barevná variace s bílou barvou, Amerika má vyšší početnost ve zbarvením hnědém, ale díky lukrativnosti, povaze a velikosti se plemeno rychle šíří po celém světě. Hodnota dnes ještě raritních barev štěňat se pohybuje v astronomických částkách a ne všichni chovatelé přistupují k chovu zodpovědně, proto je velice důležité při koupi tohoto plemene vybírat mezi prověřenými chovateli. Pochopitelně také pro svou nízkou početnost jsou v současné době některé barevné variace uznány pouze několika kluby, ale souvisejíce s početností jedinců jsou postupně řazeny do třídy "neuznaná plemena" i u organizací AKC a FCI. Konkrétně American Kennel Club řadí v některých zemích zbarvení tricolor a chocolate mezi "uznaná" a ostatní zbarvení mezi "neuznaná plemena". FCI řadí do kategorie "neuznaná plemena" pouze zbarvení Biewer, popř. také Golddust a to jen v některých zemích jako například v Německu, Slovensku, Rusku.. Toto se však netýká ČMKU v České republice, kde žádný barevně se lišící jedinec od původního Blue and tan yorkshire terrier nepatří zatím ani mezi neuznaná plemena. Výhledově lze však očekávat, že i my jednoho dne půjdeme s dobou či světem a barevní yorkšírští teriéři tak budou i cenově dostupnější. Ale samozřejmě všechno má svůj čas a důvod.

 

standartní zbarvení

Blue / Black

Blue: Modrá, modrá tříslová, blue, blue/ tan. Nos černý.

Black: Černá, černá tříslová, black, black/ tan. Nos černý.

 

Tricolor

Biewer, Tricolor, Blue/ white/ gold, Black/ white/ gold...... (gold je myšleno jako pálení, tutíž jinde nazvaný „tan“. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer. Nos černý.

 

Chocolate

Brown, Hnědá, Chocolate, Dark chocolate, Chocolate/ tan, Lilac, White chocholate.. Nos hnědý.

 

 

Biro, Hnědobílá, Brown/ white/ gold, Brown/ white..... (gold je přejmenované „tan“). Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos hnědý.

 

Golden

Golden:Gold, Gold/ white, Zlatá či zlatobílá barva. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos černý (možnost částečné depigmentace)

Choco golden: Zlatá nebo zlatobílá barva, nos hnědý. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Štěňata se již rodí zlato-bílá, zlatá nebo bílá s hnědým nosem.

 

Kategorie Merle

Blue merle: zbarvení Black s merlováním (merle). Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco merle: zbarvení Brown (chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilac merle: zbarvení Lila, Lilac (ředěná chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

 

Blueberry: White/ blue merle, jinak by se dalo také říct Biewer merle, tedy strakatá bílo-modrá srst, přičemž v tmavých flecích viditelné merlování. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos černý s možností depigmentace.

Chocoberry: White/ choco merle, jinak také biro merle, tedy strakatá bílo-hnědá srst, přičemž v hnědých flecích viditělné merlování. V bílé totiž merlování vidět není. Bílá barva v rozvržení maxn. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilacberry: White/ lilac merle, tedy strakatá bílo-lilová srst, přičemž v lila flecích viditělné merlování. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos hnědý s možností částečné depigmentace.


Tweed merle: Jinak zvané také zbarvení patchwork neboli střídavé plochy černé, hnědé a bílé barvy střídavě s blue merle nebo choco merle. Nos černý nebo hnědý. Barva očí hnědá, modrá, zelená.
 

 

Sable:

u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Často nazývané zbarvení Ocean pearl. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá – krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým golddustem.. Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable:

u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá – krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým choco golddustem. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Sable/ white: nazýváno také White ocean pearl nebo Adda. U kůže zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. U štěňat působící zbarvení jako bílomahagonová, bílohnědá atd.. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např. na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s golddustem s rozdílem, že tento nese gen aguti, tudíž tento gen aguti (sable) bude předávat i nadále.  Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos je černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable/ white: barva štěňat zdánlivě jako biro, ale u kůže je zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s choco golddustem s rozdílem, že tento nese i gen aguti, tudíž tento gen bude předávat i nadále. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Při větším množství bílé barvy se jedná již o AKC uznané plemeno Biewer.

Nos je hnědý s možností částečné depigmentace.

Sable merle: po narození hnědé štěně (na páteři tmavší) s merlováním, v dospělosti zezlátne a je zaměnitelný s golddustem. Merlování většinou není viditelné. Nos černý.

Choco sable merle: po narození hnědé štěně (na páteři tmavší) s merlováním, v dospělosti zezlátne a je zaměnitelný s choco golddustem. Merlování většinou není viditelné. Nos hnědý s možností částečné depigmentace..

Gold merle: zbarvení Gold (zlatá) s merlováním (merle). Nos černý s možností částečné depigmentace. V dospělosti merlování není výrazné a barva se jeví jako klasická zlatá.

Choco gold merle: zbarvení Gold (zlatá) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace. V dospělosti merlování není výrazné a barva se jeví jako klasická zlatá barva s hnědým nosem.

 

 

 

Chovatelský řád CYTC ZAKAZUJE párování MERLE s MERLE nebo skrytou merle (merle cryptic a hiden).

 

 

Kontakt

IKC, z.s.
Londonská 297
378 07 Rapšach
Česká Republika
+420 724770929 InternationalKennelClub@yahoo.com